Znaki poziome – kolejność obowiązywania

Znaki poziome – kolejność obowiązywania
Opublikowano

Znaki drogowe umieszczone są na nawierzchni jezdni, a także dookoła jej. Stanowią dla kierowców ułatwienie i drogowskaz do poprawnego poruszania się drogami. Znaki warunkują bezpieczny przebieg podróży, dlatego też stosowanie się do nich jest bardzo ważne na całym świecie. Znaki poziome są malowane na jezdni w postaci linii, strzałek, napisów i innych symboli. Poprawne ich odczytywanie pozwoli Ci w sposób bezpieczny poruszać się samochodem, ale przede wszystkim może ocalić zdrowie i życie wielu kierowców.

Znajomość i zrozumienie hierarchii znaków to podstawa, jeżeli masz zamiar wsiąść za kółko. Podczas kursu na prawo jazdy nauczysz się chronologii i zasad obowiązywania znaków pionowych i poziomych. Jeżeli zaś masz zaległości do dzisiaj, koniecznie powinieneś je nadrobić, aby nie stanowić zagrożenia na drodze. Podczas jazdy musisz wykazywać się błyskawiczną decyzyjnością. Na drodze nie ma bowiem czasu na niepewność i decyzje, które poprzez nieznajomość przepisów mogą doprowadzić do zdarzenia drogowego.

Jak bezpiecznie podróżować?

Bezpieczna i odpowiedzialna podróż to przede wszystkim jazda zgodnie z przepisami regulowanymi między innymi przez znaki poziome. Brak stosowania się do znaków poziomych naraża kierowcę na mandat. Jednak mimo surowych kar od służb, kierowcy samochodów nadal zbyt często przekraczają przepisy. Co gorsza, większą ceną, którą poza grzywną często trzeba zapłacić, jest ludzkie zdrowie. W jednej chwili, przez brak wyobraźni oraz niestosowanie się do zasad i znaków drogowych, może ono ulec znacznemu pogorszeniu.

Jeśli więc widzisz znak, do którego należy się zastosować – pamiętaj, że nie jest on w tym miejscu postawiony przypadkowo. Zalecenia co do prędkości i konkretnych zachowań na drodze są bowiem zalecane ze względu na charakterystykę danego odcinka czy trasy. Pomiary natężenia ruchu, które zostały wykonane w danym miejscu celem zastosowania odpowiednich rozwiązań, pozwoliły na jego stosowne oznakowanie. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa na danej drodze.

Jeżeli dany znak poziomy został utworzony, stało się to wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. Przejazd przez takie miejsce wymaga na Tobie odpowiedniej czujności oraz zachowania szczególnej ostrożności w miejscach, które tego wymagają.

Znaki poziome i ich obowiązywanie

Spośród podstawowych znaków poziomych występujących na ulicach należy wyróżnić kilka głównych. Są to przede wszystkim znaki stopu, czy ustąpienia pierwszeństwa. To właśnie z powodu wymuszenia pierwszeństwa dochodzi najczęściej do wypadków. Powodem jest brak umiejętności kierowców, chwilowy brak koncentracji czy ogólne rozkojarzenie.

Znaki poziome pomagają głównie w organizacji ruchu i tworzeniu miejsc, gdzie lokalizowane są przejścia lub pasy wyznaczone do jazdy lub przejazdy. Kiedy natomiast znaki poziome obowiązują w pierwszej kolejności?

Priorytetowo należy traktować osobę kierującą ruchem. Jest to przedstawiciel służb, a najczęściej konkretnie policjant, który z jakiegoś powodu kieruje ruchem danego skrzyżowania. Taka sytuacja nie jest często spotykana. Nie powinieneś jednak być zdziwiony, kiedy w Twoim kierunku policjant zarządzający ruchem zacznie wymachiwać rękoma. Zawsze warto być przygotowanym na każdą ewentualność, szczególnie gdy służby będą chciały rozładować zakorkowaną okolicę.

Sygnalizacja świetlna jest najczęściej wybieranym systemem obowiązującym w kolejności znaków i sygnałów drogowych. Sygnalizatory są obecnie intuicyjne i inteligentne, by rozładowywać zatory przy skrzyżowaniach, a także zagwarantować bezpieczeństwo. Często sygnalizacja świetlna montowana jest na groźnych skrzyżowaniach, gdzie wcześniej dochodziło do nieprzyjemnych zdarzeń drogowych.

Wszystkie znaki drogowe, a szczególnie poziome, obowiązują nas dopiero wtedy, gdy nie ma świateł (lub nie działają), ani nikogo uprawnionego do kierowania ruchem. Wówczas koniecznie musisz spoglądać na namalowane znaki poziome, które możesz dostrzec w dwóch kolorach. Gdyby tak się stało, to zawsze żółte znaki mają pierwszeństwo nad białymi, o czym należy pamiętać. Dzięki żółtym znakom zlokalizujesz obowiązujące pasy ruchu, przejścia dla pieszych czy inne linie, które roboczo występują najczęściej podczas remontów dróg.

Znajomość znaków drogowych ma wpływ na bezpieczeństwo

Znajomość znaków poziomych, chociażby w stopniu podstawowym, to bardzo ważna wiedza, którą powinien pochwalić się każdy kierowca. Znaki pionowe i poziome wzajemnie się uzupełniają, co ma na celu jeszcze łatwiej komunikować i przekazywać informacje kierowcom. Pamiętaj, że każda droga jest wspólną przestrzenią i powstała po to, aby utworzyć ciągi komunikacyjne dla ludzi. Nie jesteś na swoim pasie sam, dlatego też dzięki umiejętnemu czytania znaków skutecznie zminimalizujesz ryzyko występujące na drodze. Przestrzeganie wszystkich znaków drogowych to kluczowe elementy i obowiązek każdego kierowcy. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie, swoim pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Skontaktuj się z nami, jeżeli potrzebujesz wykonawcy!